سیگاری های پیر؛ نوع جدیدی از ستاره در کهکشان!

به گزارش فدایی داری، این گونه تازه از ستاره با نزدیک شدن به خاتمه عمر خود، برای مدت طولانی آرام می نشیند و توجه ای را به خود جلب نمی کند، قبل از اینکه ناگهان ابری از دود آن را فرا می گیرد.

سیگاری های پیر؛ نوع جدیدی از ستاره در کهکشان!

به گزارش خبرگزاری فدایی داری ، نوع تازهی از ستاره های مرموز با نام مستعار سیگاری های پیر در قلب کهکشان راه شیری ما کشف شده است. رفتار عجیبی که این ستارگان از خود نشان می دهند، پیش از آن در هیچ ستاره دیگری مشاهده نشده بود.

سیگاری های پیر درست در مرکز کهکشان راه شیری، منطقه ای متراکم و غنی از فلز به نام دیسک ستاره ای هسته ای، دیده شده اند.

آنچه در مورد این کشف تازه شگفت انگیز بود، این است که ستاره هایی که رصد شدند، ساکن بودند و هیچ علائمی از حیات نداشتند. سپس به طور ناگهانی ستارگان بین 40 تا 100 بار کم نورتر شدند، گاهی اوقات چنان ضعیف شدند که دید فروسرخ تلسکوپ به سختی آنها را تشخیص می داد. ظاهرا چند سال بعد به روشنایی سابق خود باز خواهند گشت.

آنچه بیشتر موجب تعجب ستاره شناسان بود، حجم عظیمی از دود بود که اطراف ستاره ها قرار می گرفت. تصور می شود که این دودها به طور موقت ستاره ها را از دید ما پنهان می کنند. لوکاس گفت که عناصر سنگین بسیار بیشتری، هر چیزی سنگین تر از هیدروژن و هلیوم، در این منطقه از کهکشان وجود دارد که می تواند غبار بیشتری در جو ستاره ایجاد کند. اینکه دقیقاً چه چیزی این دودها را از بین می برد یک راز به جای مانده است.

اما اگر این نظریه درست باشد، پس اندازه دودی که از طریق این ستارگان به جو کهکشان پرتاب می شود، می تواند نقش مهمی در نحوه پخش شدن عناصر سنگین در سراسر کهکشان ما و فراتر از آن داشته باشد.

منبع: phys.org

227227

منبع: خبرآنلاین

به "سیگاری های پیر؛ نوع جدیدی از ستاره در کهکشان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگاری های پیر؛ نوع جدیدی از ستاره در کهکشان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید