مادر و دختری که همزمان از دانشگاه فارغ التحصیل شدند

به گزارش فدایی داری، فارس نوشت: موضوع کوتاه و مختصر بود که از دانشگاه پیغام نور ارسال شده بود فارغ التحصیل مادر و دختری در یکی از واحد های دانشگاهی این دانشگاه در شهرستان مراغه آذربایجان شرقی، شاید در نگاه اول چند کلمه در کنار هم بود، اما یکی حساس و کنجکاوی باعث شدم تصورات ذهنیم به لباس های و کفش های و زندگی های لاکچری امروزی رفت که برخی از مادران برای خود و بچه هاشان درست و در فضای مجازی در بوق و کرنا می نمایند، اما این مادر دختری جنسش از این کار ها جدا بود و به سمت علم و دانش آموختن رفته بود و این زیبا به به نظر می رسید.

مادر و دختری که همزمان از دانشگاه فارغ التحصیل شدند

سریع شمار تماس این مادر و دختری را که به ترتیب متولد 1355 و 1380 بودند و در رشته روانشناسی دانشگاه پیغام نور دیروز فارغ التحصیل شده بودند را پیدا کردم و پای صحبت های شنیدنیشان نشستم.

همکلاسی شدن مادر و دختر در دانشگاه

خانم نادره فرزنده احمدی با شوق از تحصیل کنار دختر کم سن و سالش سخن می گفت و مطرح نمود: که خیلی زیبا و دل نشین بود این زمان چرا که آرزویی را که چندین سال قبل بنا به دلایلی کنارش گذاشته بودم در کنار دختر خودم بهش رسیدم و برای خودم برآورده کردم.

وی انصراف از تحصیل در رشته زبان و سال 76 را حسرت زندگی خود می داند و ادامه می دهد در این سال از رشته زبان انصراف دادم، اما همواره و همه جا وقتی حرف درس و کلاس و دانشگاه می شد با دلی شکسته یاد این اتفاق و سرگذشت خودم می افتادم تا اینکه وقتی برای ثبت نام دخترم به دانشگاه رفتم و همکلاسی دوران مدرسه را به عنوان یکی از مسئولان دانشگاه دیدم این حسرت و انگیزه با حرف های این همکلاسی قدیمی برای راغب کردن من به ادامه تحصیل در من جوانه زد و مشتاق برای ادامه تحصیل شدم.

خانم احمدی گفت: برای تحقق این آرزو با دخترم در دانشگاه ثبت نام کردیم و کنار هم در کلاس های دانشگاه نشستیم و باهم پله های علمی را بالا رفتیم و برای هم علت و مشوق و انگیزه شدیم.

این مادر درباره عکس العمل دانشجویان، اساتید و کادر دانشگاه به این موضوع گفت: اوایل که هیچ کس نمی دانست منتها با گذشت زمان و سر بحث جالبی که درباره اختلاف سنی والدین با بچه ها صحبت می شد با پرسشی از سوی استاد که بچه ها شما چقدر با شما فاصله سنی دارند و منم با دستم دخترم را نشان دادم که کنار دستم نشسته بود همه تعجب کردند و جو کلاس بهم ریخت.

وی از جملاتی که در این مدت شنیده بود خاطرات خوشی هم داشت از جملاتی مثل سرباز رفتن پدر و پسر رو دیده بودیم، اما دانشگاه رفتن مادر و دختر را ندیده بودیم، خانوم تو مدرسه مراقب رفت و آمد دخترتونو بودید حالا هم اومدین دانشگاه دنبالش؟ به دخترتون حسودی کردین و ... به عنوان نمونه جملاتی که برای این اتفاق می شنیده یاد کرد و حتی از برخی ها هم با این عنوان که می گفتند حسودی من و دخترم را می کردند و با صراحت می گفتند بهت حسودی می کنیم که با دختر تو دانشگاه کنار هم هستید سخن گفت.

احمدی، اما در خاتمه در کنار خاطرات خوش از استرسی که در طی تحصیل به تبع وظیفه همسری و مادری داشته هم برایم حرف زد چرا که با ازدواج دخترش در ایام دانشجویی در کنار تحصیل باید وظیفه مادری از جمله تهیه جهیزیه و فراهم آوردن زمینهً آغاز زندگی برای دخترش را هم انجام می داد.

این دانشجوی تازه فارغ التحصل شده از دانشگاه خیلی با غرور گفت معدلش از دخترش با یک نمره اختلاف کم بوده، اما اگر مشغله کمتری داشت حتما می توانست این فاصله را جبران کند و اینکه قصدی برای ادامه تحصیل ندارد، چون مسئولیت مادری باوجود فرزند پسر نوجوانش در منزل سنگینی می نماید و دیگر نمی تواند به ادامه تحصیل فکر کند.

خاطرات شیرین هم کلاسی شدن با مادر در دانشگاه.

اما دختر قصه این داستان مادر دختری ما که بنظر می رسد خیلی کم حرف هست از تجربه دانشجویی با مادرش به عنوان یک تجربه قشنگ و زیبا یاد کرد و گفت: دوران زیبایی را با مادرم در دانشگاه گذراندیم و خیلی به این روز ها افتخار می کنم چرا که مادرم در کنارم بود.

صنم علیزاده در پاسخ به اینکه بالاخره یک دختر جوان در دانشگاه بوده و حتما وجود مادر در این فضا برایش محدودیت و سختی داشته گفت: اصلا چرا که مادرم عین یک دوست کنارم بود و علت زیبا بودن این دوران صمیمیت من و مادرم هست که باهم عین یک رفیق هستیم.

وی از شیطنت های این دوران هم برایم گفت که مثلا وقتی مادرم شب امتحان از خواندن درس خسته می شد و من در مقابل با انگیزه درس می خواندم ایشان هم برای خواندن و شب بیداری های قبل امتحان شوق پیدا می کرد و بر عکس من هم همین اتفاق را تجربه می کردم تا در واقعه علتی هم به عنوان رقیب بودن برای ادامه تحصیل هم شدن بودیم.

خانم علیزاده هم نظر با مادرش بود که فعلا قصدی برای ادامه تحصیل ندارد و ترجیح می دهد به عنوان یه دختر صاحب شغلی در حوزه تحصیلی گردد و بتواند به جامعه و هموطنانش کمک کند و در این مورد امیدوار بود که مسئولان این درخواست او را اجابت و کمک نمایند.

در خاتمه باید بگویم منم به این مادر دختری دانشجویی به واقع حسادت کردم، چون تجربه زیبایی را کنار هم داشتند چرا که کمتر پیش می آید مادر و دختری در این سطح از دانش کنارهم، روی نیمکت های علم و دانش بنشینند، اما در سایه این حسادت از ته دل برترین ها را برای این مادر و دختر قصه امروزمان آرزو می کنیم و امیدواریم رشته موفقیت این دو همچنان ادامه داشته باشه.

به امید موفقیت تک تک مردمان این مرزو بوم زر خیز.

منبع: فرارو

به "مادر و دختری که همزمان از دانشگاه فارغ التحصیل شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادر و دختری که همزمان از دانشگاه فارغ التحصیل شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید