مبلمان را از دست حیوان خانگی تان در امان نگه دارید!

به گزارش فدایی داری، اگر سگ یا گربه در خانه دارید می دانید راجع به چه صحبت می کنم، چنگ زدن به پارچه مبل، خش انداختن روی چوب مبلمان و دیگر اثاثیه و … . اگر می خواهید بدانید چه طور باید مبلمان تان را از دست حیوانات خانگی تان در امان نگه دارید، این مطلب را بخوانید.

مبلمان را از دست حیوان خانگی تان در امان نگه دارید!

وسیله ای جایگزین برای حیوان تان فراهم کنید

1- برای حیوان تان یک تخت راحت بگیرید. قبل از اینکه بخواهید سگ یا گربه تان را از خوابیدن روی مبل منع کنید، باید برای او تختی راحت تهیه کنید. اگر جایگزینی برای او نداشته باشید، احتمالا حیوان به حرف تان گوش نخواهد داد!

2- برای گربه تان یک برج (condo) بگیرید. اگر گربه تان عادت دارد از در و دیوار و مبلمان تان بالا رود، برای اینکه او را از این کار منع کنید برایش یک کاندو بگیرید تا از آن بالا رود. این کاندو به گربه اجازه می دهد احتیاج به تحرکش را برطرف کند.

3- یکی از مبلمان را برای گربه بگذارید. اگر گربه تان دوست ندارد در تختش بخوابد، یکی از مبلمان را برای او در نظر بگیرید و اجازه دهید در این محل راحت باشد.

4- برای تشویق حیوان به او جایزه دهید. زمانی که یک جایگاه یا مبل را برای گربه تان در نظر گرفتید، احتمالا باید او را تشویق کنید تا تنها روی این جایگاه بنشیند و بداند بقیه جایگاه ها متعلق به او نیستند. خوراکی در تربیت حیوان برای انجام این کار بسیار موثر است. بر روی جایگاه مورد نظر یا کاندو خوراکی قرار دهید.

5- شب ها حیوان تان را در جعبه بگذارید یا به نحوی او را محدود کنید. اگر سگ یا گربه تان شب ها همچنان می خواهند از تخت شما بالا بیایند و با شما بخوابند، بهتر است شب هنگام او را در قفس بگذارید یا در اتاقی دیگر قرار دهید.

6- از همان ابتدا سگ تان را محدود کنید و او را با محدودیت هایش آشنا کنید. اگر به تازگی تصمیم به آوردن یک حیوان خانگی نموده اید، بهتر است از همان ابتدا اجازه بالا رفتن از مبلمان را به او ندهید.

مبلمان را کمتر خواستنی کنید

1- غذا را از مبلمان دور نگه دارید. ممکن است سگ تان به این علت از مبلمان بالا می رود که می داند خوراکی ها بر روی آن قرار دارند. یا گربه تان به این خاطر همواره بالای کابینت آشپزخانه است که می داند ظرف غذایش آنجا است. ممکن است حیوان از مبل یا جایگاه بالا می رود تا به غذا برسد، پس اولین قدم آن است که غذا و خوراکی را از مبلمان دور نگه دارید.

2- از چسب های دو طرفه بهره ببرید. یکی از راه های دور نگه داشتن حیوان از مبلمان (حتی وقتی خودتان خانه نیستید) آن است که مبلمان را برای حیوان ناخوشایند کنید. یک پادری مقرون به صرفه خریداری کنید و یک طرف آن را با چسب های نواری که دو طرفش چسبناک است بپوشانید. سپس آن را روی مبل یا جایگاه که حیوان از آن بالا می رود و روی آن می نشیند قرار دهید. حالت چسبناک چسب باعث ناراحتی حیوان می گردد، اما به او آسیب نمی رساند. در نتیجه بعد از مدتی حیوان دیگر دوست ندارد روی مبلمان بنشیند.

3- از فویل آلومینیومی بهره ببرید. فویل آلومینیومی به حیوان احساس بدی می دهد. برای این منظور یک ورقه فویل آلومینیومی روی مبل، جایگاه و … بکشید.

4- دسترسی حیوان به مبلمان را مسدود کنید. یکی از راه های بستن دسترسی حیوان به مبلمان آن است که دیگر اثاثیه را طوری در جلوی مبل یا جایگاه ها بچینید که راه دسترسی حیوان مسدود گردد. مثلا می توانید یک جایگاه تاشو روی مبل یا در جهت رسیدن به آن قرار دهید.

5- یک تله ساده و بی خطر بسازید. روش دیگر آن است که تله ای ملایم برای حیوان بگذارید. یک تله بی خطر و موثر قرار دادن قوطی های خالی کنسرو یا پاکت مقوایی خالی آبمیوه ها روی مبلمان است. مطمئن شوید که درون قوطی ها تمیز است تا روی مبلمان و بدن حیوان کثیف و نوچ نگردد. می توانید این قوطی ها را مانند یک هرم کوچک روی هم بچینید تا زمانی که حیوان از مبل بالا رفت روی او بیوفتند و او فرار کند!

6- یک وسیله بازدارنده خریداری کنید. اگر نمی خواهید از طریق مبلمان خودتان جهت دسترسی به مبل ها یا جایگاه ها را ببندید، تعداد زیادی وسایل بازدارنده در بازار وجود دارند. این وسیله ها انواع مختلفی دارند که می توانید با مراجعه به فروشگاه ها تهیه کنید. تعدادی از آنها گیرنده های حساسی دارند که به محض بالا رفتن حیوان از مبلمان متوجه می شوند و عمل می نمایند.

دستور پایین را به حیوان یاد دهید

1- حیوان را زیر نظر بگیرید. اگر حیوان را زیر نظر بگیرید و هر بار که بالای مبلمان است مچش را بگیرید، فرمان پایین را به زودی یاد می گیرد و این فرمان بسیار تاثر گذار خواهد بود. این تکنیک بر روی سگ ها بیشتر جواب می دهد چرا که سگ ها بهتر به دستورهای آوایی پاسخ می دهند. هر زمان که سگ یا گربه تان را روی مبل دیدید، به جای پایین آوردن او، دستور پایین را بدهید. حیوان بعد از مدتی یاد می گیرد این دستور به چه معنی است.

2- بگویید پایین و سپس به او خوراکی دهید. هر زمان که حیوان را روی مبلمان دیدید، با صدایی سخت اما با لحنی ملایم به او بگویید پایین سپس خوراکی به بینی او نزدیک کنید و خوراکی را به آرامی از مبل دور کنید و حیوان را از طریق این کلک از مبل دور کنید.

3- سگ را تشویق کنید و آن را تکرار کنید. وقتی سگ تان از روی مبل پایین آمد او را زبانی تشویق کنید و به او خوراکی بدهید.

چیزهایی جایگزین پیدا کنید

1- برای حیوان تان وسایل بیشتری برا ورزش و بازی فراهم کنید. یکی از دلایلی که گربه یا سگ تان از مبلمان بالا می رود آن است که وسایل بازی و ورزش مناسب ندارد. به مغازه بروید و چند وسیله ورزشی برایش تهیه کنید.

2- از بازدارنده های شیمیایی بهره ببرید. گربه ها و سگ ها از هر چیزی که بوی مرکبات یا سیب تلخ بدهد بدشان می آید و دوری می نمایند. شما می توانید از این عادت آنها برای دور کردن شان از مبلمان بهره ببرید. از فروشگاه های مخصوص حیوانات اسپری های دور نماینده و بازدارنده را تهیه کنید و مبلمان تان را با آنها اسپری کنید.

3- حیوان را دور نگه دارید. اگر سگ یا گربه تان وقتی خانه نیستید از مبلمان بالا می فرایند، بد نیست به فکر خرید یک بازدارنده برای حیوان تان باشید یا او را در فضایی خاص محدود کنید. مثلا او را در یکی از اتاق ها قرار دهید و در اتاق را ببندید. بعلاوه می توانید از قفل بچه برای محدود کرن دسترسی حیوان به بعضی مبلمان، وسایل و اتاق ها بهره ببرید.

منبع: فوت و فن / wikihow.com

به "مبلمان را از دست حیوان خانگی تان در امان نگه دارید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبلمان را از دست حیوان خانگی تان در امان نگه دارید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید