معمای 70 ساله درباره هیولای تالی : بالاخره مهره دار بوده یا بی مهره؟

به گزارش فدایی داری، کامل ترین مطالعه ای که تا به امروز در خصوص موجودی مرموز صورت گرفته است که 300 میلیون سال پیش می زیسته، شاهدی از هیچ استخوانی پیدا نکرده است.

معمای 70 ساله درباره هیولای تالی : بالاخره مهره دار بوده یا بی مهره؟

از زمان کشفش تقریباً 70 سال پیش، ماهیت واقعی Tullimonstrum gregarium ملقب به هیولای تالی دانشمندان را گیج نموده است. مطالعات مختلف روی این مهره دار یا یک بی مهره، سال ها ادامه داشته است.

دیرینه شناسی به نام تومویوکی میکامی Tomoyuki Mikami از دانشگاه توکیو می گوید: ما معتقدیم که راز بی مهره یا مهره داران بودن این موجود را حل نموده ایم.

بر اساس چندین شواهد، فرضیه مهره دار بودن هیولای تالی غیرقابل دفاع است. مهمترین نکته این است که هیولای تالی دارای تقسیم بندی در ناحیه سر بود که در بدنش هم امتداد می یابد. این ویژگی در هیچ یک از دودمان مهره داران پیدا نشدهو

از زمانی که شکارچی فسیل فرانسیس تالی در سال 1955 در بستر فسیلی Mazon Creek در ایلینویز به طور تصادفی با اولین نمونه از هیولاهای فسیل شده تالی در سال 1955 برخورد کرد، و آنها تصویری از یک هیولای دریایی واقعا عجیب و غریب را ترسیم کردند، تعداد زیادی نمونه از هیولاهای فسیل شده تالی پیدا شده است. هیولای تالی با طول 15 سانتی متر بدنی داشت با باله هایی شبیه به ساقه ماهی در دم، چشم هایی که از ساقه ها مانند میله ای در سرتاسر پیشانی اش بیرون زده بود و دهان یا پنجه دندانه دار داشت.

عجیب و غریب بودن این چیزها، طبقه بندی آن را حتی در سطح پایه بسیار سخت نموده بود. هیچ ساختار استخوانی در هیچ یک از فسیل ها یافت نشده است، اما این به خودی خود تشخیصی نیست. اسکلت های غضروفی، مانند استخوان حفظ نمی شوند.

بعضی از خصوصیات هیولای تالی مطابق با ساختارهای موجود در مهره داران دریایی غضروفی بدون آرواره مانند لامپری ها تفسیر شده. دانشمندان دیگر استدلال نموده اند که این ویژگی ها را نمی توان به طور قطعی به عنوان مهره داران تفسیر کرد. این بحثی است که سال ها پیش و پیش درگرفته است.

میکامی و همکارانش برای کوشش و حل مسئله، تحقیقات جامعی را انجام دادند. آنها بیش از 150 نمونه هیولای تالی و بیش از 70 فسیل از موجودات دیگر را از بستر فسیلی جمع آوری کردند و آنها را در معرض اسکن لیزری سه بعدی با وضوح بالا و توموگرافی ظریف کامپیوتری اشعه ایکس قرار دادند.

آنها مطالعه دقیقی در خصوص ساختارهایی انجام دادند که شبیه به خصوصیات مهره داران تفسیر شده بودند. اینها ویژگی هایی بودند که به عنوان میومرها یا بلوک های بافت ماهیچه ای اسکلتی تفسیر شده بودند. مغز سه لوبه؛ غضروف و باله ها.

محققان دریافتند هیچ یک از آنها با ویژگی های این موجود در مهره داران قابل مقایسه نیستند. آنچه به عنوان میومر تفسیر شده بود به وضوح با ساختارهای موجود در مهره داران متفاوت بود و مغز مهره داران، کیسه های آبشش، غضروف ها و پرتوهای باله کاملاً وجود نداشت.

از آنجایی که هیولای تالی بسیار شبیه هیچ موجودی که امروزه روی زمین زندگی می نماید، نیست، جای تعجب نیست که دانشمندان برای یافتن مکان مناسب آن کوشش نموده اند. پس از دریافت که این موجود یک بی مهره است، چالش بعدی برای تیم این است که بفهمند این بی مهرگان چه نوع بی مهره ای بوده است: یک بی مهره مانند مهره داران، مانند یک نیزه ماهی؟ یا به کرم و حلزون نزدیکتر است؟

دو چیز کاملاً واضح است: هیولای تالی هنوز نکات مخفی زیادی دارد.

میکامی می گوید: حیوانات جالب زیادی وجود داشتند که هرگز به عنوان فسیل حفظ نشدند.

این تحقیق در Palaeontology منتشر شده است.

منبع: یک پزشک

به "معمای 70 ساله درباره هیولای تالی : بالاخره مهره دار بوده یا بی مهره؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمای 70 ساله درباره هیولای تالی : بالاخره مهره دار بوده یا بی مهره؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید