پرده 50 میلیارد دلاری برای به تاخیر انداختن فاجعه

به گزارش فدایی داری، مهندسین برای آهسته ترکردن روند ذوب شدن یخچال های قطب جنوب قصد دارند استراتژی تازه موسوم به پرده های زیر آب را اجرا نمایند.

پرده 50 میلیارد دلاری برای به تاخیر انداختن فاجعه

به گزارش فدایی داری ، در این پروژه، جان مور، یخ شناس و محقق مهندسی زمین دانشگاه لاپلند، پرده های غول پیکری به طول نزدیک به 100 کیلومتر را در زیر آب نصب خواهد نمود تا از رسیدن آب گرم دریا به یخچال ها و ذوب شدن آن ها جلوگیری کند.

به نقل از دیجیاتو، همان طور که اینسایدر در گزارش خود شرح می دهد، هزینه موردنیاز برای انجام این آزمایش 50 میلیارد دلار برآورد شده است. یکی از مهم ترین یخچال های در معرض فروپاشی، یخچال طبیعی Thwaites است که از آن به عنوان یخچال روز قیامت یاد می گردد. با گرم شدن اقیانوس ها، جریان های گرم به طور فزاینده ای باعث فرسایش Thwaites شده و آن را به فروپاشی کامل نزدیک تر می نمایند.

مور و همکارانش در کوشش هستند تا متوجه شوند که آیا استفاده از پرده های غول پیکر در بستر دریای آموندسن باعث می گردد تا فرایند ذوب کاهش پیدا کند یا خیر.

از دید تئوری، این پرده ها باعث مسدودشدن جریان های گرمی می گردد که به سمت Thwaits در حرکت هستند تا ذوب شدن آن را متوقف نمایند و به قفسه یخی آن این فرصت را بدهند تا ساختار خود را دوباره حفظ نمایند.

پیغام های ذوب شدن یخچال ها

براساس هشدار دانشمندان، اگر سطح آب دریاهای سراسر دنیا به مقدار 2 فوت (0.6 متر) افزایش پیدا کند، جوامع ساحلی تاثیرات فاجعه باری را تجربه خواهند کرد. شهرهایی مانند نیویورک، میامی و نیواورلئان با سیل ویرانگر روبرو خواهند شد و در سرتاسر دنیا، خانه و معیشت حدود 97 میلیون نفر به خطر می افتد.

در حال حاضر Thwaites مانع رسیدن آب های گرم به سایر یخچال ها می گردد. با این حال، سقوط آن می تواند سطح دریاها را به مقدار 3 متر دیگر افزایش دهد. دانشمندان بعلاوه هشدار داده اند که از سال 2000 تا به امروز، این یخچال بیش از 1000 میلیارد تن یخ از دست داده است. به همین علت مهندسین زمین در حال ابداع فناوری هایی مانند پرده های زیر آب هستند که می توانند ذوب یخ ها را آهسته نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "پرده 50 میلیارد دلاری برای به تاخیر انداختن فاجعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرده 50 میلیارد دلاری برای به تاخیر انداختن فاجعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید