خبرنگاران قدردانی رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی از ایران

به گزارش فدایی داری، بلگراد-خبرنگاران- رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین در ملاقات با سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو با یادآوری حمایت های دولت و ملت ایران از مردم این کشور توضیح داد: دوستی دولت و ملت ایران نسبت به مردم بوسنی هرزگوین در شرایط سخت به اثبات رسید و قدردانی ما نسبت به ملت ایران سرانجام ناپذیر است.

خبرنگاران قدردانی رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی از ایران

به گزارش فدایی داری، شفیق جعفرویچ روز سه شنبه در ملاقات با محمود حیدری با تشکر از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بابت ارسال پیغام به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد نسل کشی سربرنیتسا از فرایند رو به رشد روابط دو کشور در ابعاد سیاسی، مالی و فرهنگی ابراز خرسندی و اظهار امیدواری کرد این فرایند مثبت تداوم یابد.

در این ملاقات خداحافظی، رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی هرزگوین با قدردانی از فعالیت های سفیر جمهوری اسلامی ایران در راستای پیشبرد مناسبات دو کشور اظهار کرد: آنچه ارزش اقدامات شما را مضاعف کرد وجود عواطف صمیمانه در کنار کوشش های گسترده بود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در انتها ماموریت خود در این کشور گزارشی از دستاوردهای حاصل شده در پیشبرد مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف ارائه کرد و گفت: حمایت های جنابعالی در مقام ریاست جمهوری و قبل از آن در صندلی ریاست مجلس نمایندگان نقشی قابل توجه در پویایی روابط دو کشور داشته است.

حیدری اضافه کرد: گسترش مناسبات دو جانبه و حمایت از استقلال، یکپارچگی، ثبات و همزیستی صمیمانه همه اقوام در بوسنی هرزگوین، رویکرد دائمی جمهوری اسلامی ایران است.

بوسنی و هرزگوین در اول مارس 1992 از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال کرد و در همین سال به عنوان کشوری مستقل از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد.

جمهوری بوسنی و هرزگوین حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارد که 48 درصد آنان را بوسنیایی های اکثراً مسلمان، 37 درصد را صرب های اکثراً ارتدوکس، 14 درصد را کروات های اکثراً کاتولیک و بقیه را سایر اقوام تشکیل می دهند.

بر اساس قرارداد صلح دیتون در سال 1995 میلادی که سرآغازی برای موجودیت جدید بوسنی هرزگوین بود، این کشور به دو هویت سیاسی؛ جمهوری صربسکا و یک بخش مسلمان و کروات نشین به نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین دست یافت. در زمان حاضر سه رییس جمهوری به صورت نوبتی، بوسنی و هرزگوین را اداره می نمایند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران قدردانی رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران قدردانی رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید