گزارش آتش سوزی مرکز درمانی سینامهر تهران در دولت آنالیز می گردد

به گزارش فدایی داری، شهرداری تهران گزارش حریق مرکز درمانی سینامهر تهران را جهت آنالیز ابعاد مختلف این حادثه به کمیسیون خاص امور کلانشهر های هیئت دولت ارائه کرد.

گزارش آتش سوزی مرکز درمانی سینامهر تهران در دولت آنالیز می گردد

به گزارش گروه سیاسی فدایی داری، مرکز درمانی سینا واقع در خیابان شریعتی پایین تر از میدان قدس شهر تهران، ساختمانی شش طبقه مشتمل بر همکف و منفی یک و چهار طبقه روی همکف به علاوه دو اتاق در پشت بام است که در تاریخ دهم تیر 1399 دچار حادثه حریق شد.

با اعلام این حادثه، تعداد چهار ایستگاه حریق، سه تیم نجات، نردبان 32 و 64 متری دزاشیب و پارک وی و تیم هزمت (مقابله با مواد خطرناک) سازمان آتش نشانی تهران به محل اعزام و با توجه به ابعاد مختلف حادثه و نیرو های اعزامی، پس از ارزیابی شرایط و مشخص تاکتیک عملیات مبنی بر کنترل شرایط حریق، جلوگیری از انفجار های بیشتر و توسعه حریق و نجات افراد محبوس در ساختمان، عملیات از چند جبهه شروع شد.

علاوه بر این، پس از کسب اطلاع از حضور تعدادی از پرسنل و بیماران در اتاق عمل طبقه چهارم به سرعت عملیات جستجوی ثانویه شروع و مشاهده شد با توجه به ایزوله بودن کامل اتاق عمل و داشتن فقط یک راه، تمامی 19 فرد حاضر در این طبقه به دلیل انفجار در طبقه همکف و نفوذ دود، حرارت و موج انفجار به وسیله راه پله به طبقه چهارم و همچنین چاه آسانسور حمل بیمار و نداشتن هیچ راه خروجی فوت کرده اند. همچنین طی جستجو های انجام شده دو خانم در قسمت سرویس بهداشتی طبقه سوم مشاهده و سریعاً امدادرسانی شدند.

مطابق گزارش واصله، سازمان آتش نشانی طی سال های 1394 تا 1398 پنج بار اخطار درخصوص ایمن نبودن ساختمان این مرکز درمانی را به مالک و مدیریت آن ارائه کرده که آخرین اخطار انجام شده در تاریخ 17 شهریور 1398 نیز مورد اعتنای مدیریت ساختمان قرار نمی گیرد.

بر حسب مقررات ملی ساختمان، پلکان ساختمان، آسانسور های معمولی و بیمار بر، دپوی تعداد زیادی مخازن اکسیژن با فشار بالا در حیاط در کنار حجم عظیمی از مواد پلیمری، عدم وجود سیستم های استاندارد اعلام و اطفای حریق، عدم رعایت استاندارد های لازم در سیستم های برق و الکتریکی و … از مهمترین فاکتور های ناایمنی این ساختمان به شمار می فرایند.

بنا به شواهد و قرائن و آنالیز اولیه به عمل آمده با شاهدان محلی عامل آتش سوزی ناشی از اتصال کوتاه جریان برق در داخل کولر آبی و یا سوختن موتور آن به دلیل نقص فنی منجر به شعله وری پوشال های کولر و انتها ریختن ذرات جرقه آتش بر روی لباس های یک بار مصرف و کیسه های پلاستیک زباله، منجر به فراوری حجم بزرگی از آتش شده و دمای پیرامون سیلندر های اکسیژن افزیش و متعاقب آن فشار داخل سیلندر ها بالا رفته و سبب انفجار آن ها و درنتیجه رسیدن اکسیژن با درصد خلوص بیشتر نسبت به هوا ب مواد سوختنی پلیمری شده است. با افزایش درصد اکسیژن هوا فرآیند سوختن مواد کامل تر ئ دمای محیط (آتش) مجدداً بیشتر شده و تعداد سلندر های بیشتری را تحت تأثیر و انفجار قرار داده است. ورود آتش نشان ها و پاشش آب بر روی سیلندر ها مانع از وخیم تر شدن شرایط و تلفات بیشتر حتی از پرسنل آتش نشان حاضر در محل شده است.

لازم به شرح است علل تامه وقوع حریق با توجه به ادامه فعالیت کارشناسان همچنان در دست آنالیز و ارزیابی دقیق قرار گرفته است.

درحال حاضر شهرداری تهران (سازمان آتش نشانی تهران) گزارش حریق این مرکز درمانی را تدوین و جهت آنالیز به هیئت دولت ارائه کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "گزارش آتش سوزی مرکز درمانی سینامهر تهران در دولت آنالیز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش آتش سوزی مرکز درمانی سینامهر تهران در دولت آنالیز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید